You are currently viewing Najlepšie riešenie pre nosenie v extrémnych horúčavách!
Nakupovanie s letným nosičom

Najlepšie riešenie pre nosenie v extrémnych horúčavách!

Leto je v plnom prúde a niet sa čo diviť, že teploty vystupujú až nad 30 stupňov. Určite sa viacerí z nás tomuto počasiu tešia, ale niektorým prídu tieto extrémne horúčavy aj ako veľký boj s nespokojnosťou bábätka, s plačlivým uspávaním, začervenaním pokožky a vyhádzaním sa červenými vyrážkami z potu. V tomto článku vám prinášame viaceré možnosti a riešenia, ktoré vám pomôžu prežiť tieto mega horúce letné dni s úsmevom na tvári a v blízkosti s vašim spokojným bábätkom.

Letný nosič Lenka
Letný nosič Lenka

Nosenie je v celku super vec aj pre uspávanie bábätka, pre rýchlejšie nadojčenie kdekoľvek sme, ale aj pre výstupy do hôr či prechádzky na dovolenke. Avšak to, že sme v tesnej blízkosti dieťaťa, spoločné trenie zvyšuje teplotu tela na oboch stranách. K tomu máme ešte navyše vrstvu- látku či šatkovinu nosiča, takže nie je divu, že sa oveľa viac potíme – my i bábätko a napokon to prináša osobný diskomfort a unavenosť. Bábätku sa pri prehrievaní ťažšie zaspáva, takže možno ani nosenie nepomôže k uspaniu, ktoré išlo kedysi v nosiči tak ľahko. Čo môžete v takejto situácii urobiť?

Najlepšie riešenie je kúpa letného nosiča. Letný nosič má zadnú vrstvu chrbátika sieťkovanú- to znamená, že chrbtová časť nosiča prepúšta prebytočné teplo a zabezpečuje tak prievzdušnosť, vetranie a mierne ochladzovanie telíčka nosiaceho bábätka. Maminka aj dieťatko sa pritom nadmerne nepotia a zároveň im nie je tak teplo ani v extrémnych teplotách. Mali sme túto letnú verziu nosiča na testovanie a prinášame vám vyjadrenie certifikovanej poradkyne nosenia, laktačnej poradkyne a psychologičky:

Nakupovanie s letným nosičom
Nakupovanie s letným nosičom

,,Najprv, keď som počula o letnom nosiči, ktorý je sieťkovaný, som si myslela, že je to len taký gýč a neprinesie to žiadny účinok alebo zmenu. Že ide proste len marketing, aby sa prinieslo niečo nové na trh pre maminky i oteckov. Avšak už po prvom vyskúšaní som bola prekvapená z ľahkosti nosiča. Doposiaľ som mala klasický celošatkový nosič, bola som s ním spokojná, ale v týchto horúčavách som sa ja aj moja malá v ňom veľmi potila, preto som nerada niekam odchádzala z domu a predstava nákupu v meste bola pre mňa úplne nepríjemná, lebo som vedela, že prídem ako vždy spotená, unavená a zničená. Tak som malú šupla do letného nosiča, vzala tašku na plecia a hybaj na nákupy.

Nosenie v lete
Nosenie v lete

Okrem prvotnej ľahkosti, ktorú som cítila, ako keby nemám žiadny nosič na sebe, oproti tomu môjmu predošlému, sa mi páčilo nastavovanie nosiča- kapucňa je taktiež zo špeciálnej sieťoviny, ako aj chrbátik- čo spôsobovalo príjemné vetranie, ale nič to nemenilo na nosnosti nosiča, ktorý uniesol bez problémov moju buchtičku. Prišlo mi moje dieťa ľahké ako pierko.

Sieťovina letnej verzie nosiča
Sieťovina letnej verzie nosiča

Kapucňu som nasadila nad hlavu, aspoň som jej tienila hlavu pred slnkom a pritom som jej nemusela dávať čiapku či klobúčik navyše, takže sa jej nadmerne nepotila hlavička a pritom bola chránená od vetra i slnka. Potom bedrák je mäkký a príjemný, plus má tam jedno úložné vrecko, kde som si mohla vložiť mobil či peniažky, keď som išla nakupovať. Super výmysel aj pre nás legínové maminky, ktoré nemáme vrecká.

Kapsa letného nosiča
Kapsa letného nosiča

Pomyslela som si, že akože super vec, ale určite keď pôjdem do kopca tak sa riadne spotíme a bude to na nič platné. Neuveríte, že som bola ešte s dvoma deťmi navyše na nákupoch, odniesla som nákup, jedno dieťa na sebe a dve vedľa seba, prešla som strašný strmák a keď som dorazila domov a vyzliekla si nosič a malú vyklopila do sedačky, tak pozerám, že whau, ja som bola len mierne vlhká, ale nie mokrá ako pred tým, malá úplne suchá, ani nespotené vlasy, nebola prehriata a obe sme mali super pocit. Ja s úsmevom a s plnou energiou aj v 36 stupňoch neprepotená, takmer suchá a stále voňavá. A malinká s úsmevom zobudená, pospinkala si krásne celú hodinku počas celej prechádzky i nákupov. Vtedy som si uvedomila, že letný nosič nie je žiadna premrhaná vec, ale super pomôcka a to najlepšie riešenie nie len pre tieto horúce dni, ale aj pre detičky, ktoré sa nadmerne potia hocikedy, aj v chladnejšom počasí, alebo ak bývate v bytoch, kde je horúco takmer celý rok, alebo pre maminky či oteckov, ktorí sa taktiež rýchlo rozhorúčia pri nosení či spotia. “

Koniec nákupov so suchou hlavou
Koniec nákupov so suchou hlavou

Okrem toho, že letný nosič mal účinnosť pre Janku aj v horúčavách a nákupnej horúčke, mal účinnosť aj pri zaspávaní, ktoré bolo rýchlejšie ako inokedy pred tým, pretože jej dcérke nebolo tak teplo a zaspinkala krásne na maminke, ako to má najradšej.

Otecko s letným nosičom
Otecko s letným nosičom

Maminka Radka sa taktiež potila v šatke i v klasickom ergonomickom celošatkovom nosiči a nevedela si s tým rady. Od kedy má letnú verziu nosiča od nás, tak ju vídavame ako sa krásne prechádza s malým aj vonku na slniečku a tento nosič rada využíva aj na výletoch. Celková spokojnosť je nie len na jej strane, ale aj na strane malého, ktorému sa nosič veľmi páči. Tento nosič si vychvaľujú aj oteckovia, pretože výskumami bolo dokázané, že kým matky dokážu svoju teplotu pri nosení či dojčení svoju teplotu regulovať, čiže vo vysokých teplotách znižovať, oteckovia túto termoregulačnú schopnosť pri nosení svojho dieťaťa nemajú, takže určite si prídu na svoje aj oni.

Maminka Radka
Maminka Radka s letným nosičom

Okrem tohto pre nás najlepšieho riešenia pre mega horúčavy a extrémne potenie sa detí či rodičov vypichneme pár možností, ako zlepšiť prežitie horúčav, ktoré sa dajú aplikovať nie len pri nosení. Môžete jemne poprášiť dieťatko vodou – stačí na to poprašovač a čistá voda, alebo jemne mokrou rukou pretrieť bábätko po ručičkách, tváričke i nožičkách- osviežite tým bábätko a aj potešíte a jemne schladíte aspoň na malú chvíľku. Ďalej niektoré maminky nám písali, že si dávajú medzi seba a bábätko uterák, ktorý zlepší savosť potu. Niektorí odporúčajú funkčné oblečenie z merina, ktoré spôsobí lepšie prepúštanie tepla, lepšiu savosť potu, ale zároveň aj pri premoknutí a prepotení takéhoto oblečenia si drží teplo, nechladí a dieťaťu nie je zima. Pri začervenaní pokožky či pomoc pri vyhádzaní sa odporúčajú doktori kúpanie v harmančeku, či v čiernom čaji, ktorý pokožku vysušuje. Alebo počas dňa skúste dieťaťu ponatierať začervenané miesto tekutým alebo sypkým púdrom, to spôsobí vysušenie extrémne potiacej sa časti tela a zabezpečí, aby slaný pot tak nedráždil. Nezabúdajte sa taktiež chrániť pred dlhým slnením sa vonku, radšej sa natrieť overeným čo najviac bio opaľovacím krémom a vyhľadávať aj tienisté miesta na oddych. Pri nosení nechajte kľudne nohy dieťaťa bosé, a hlavne neprehrievajte zbytočným preobliekavaním svojho malého nosenca. Nosič je ako keby jedna vrstva oblečenia navyše, takže môžete pri šatkových nosičoch skúsiť dať dieťa  doň aj holé, iba v plienočke alebo nechať oblečené v jemnej vrstve bavlneného či bambusového bodička, menej sa budete zahrievať a dieťaťu bude taktiež o niečo príjemnejšie.

 

Veríme, že tieto rady našich nosiacich maminiek i oteckov vám prinesú zlepšenia pri nosení v horúčavách a lepší komfort na oboch stranách. Nech sa vám nosí s láskou a s osviežujúcim pocitom.