You are currently viewing Kam s deťmi v Novej Bani a jej okolí.
Kam s deťmi

Kam s deťmi v Novej Bani a jej okolí.

Inšpirujte sa našimi osobnými skúsenosťami a vyberte sa s rodinou užiť si spoločný čas…Čas- to je to najcennejšie, čo môžete deťom dať.

Mesiac máj sa okrem krásneho jarného počasia a rozkvitnutého okolia vyznačuje aj viacerými sviatkami či svetovými a medzinárodnými dňami. Jeden z najobľúbenejších a najznámejších je Deň matiek, ktorý tento rok padol na 12. mája v nedeľu. Všetky maminky si určite zaslúžia v tento deň veľkú pozornosť a poďakovanie za všetko, čo v našom živote pre nás urobili. Na počesť tohto dňa sa konalo krásne a profesionálne divadlo v prevedení divadelného súboru Dom Chvály.

Fotka Margaréty Mašírovej.
Divadelný súbor Dom Chvály

Okrem iného sa tento týždeň 6. – 12. mája nesie v duchu nosenia detí, pretože sa slávi Európsky týždeň nosenia detí (v skratke ETND), ktorý každoročne oslavujú viaceré krajiny v Európe.V zapojených slovenských mestách sa počas ETND 2019 na nosiacich piknikoch budú môcť maminky zúčastniť aj Nosičskej olympiády. Zapoja sa do súťaží, zabavia sa a naučia niečo nové o nosení detí. A samozrejme aj získajú niečo malé na pamiatku od  partnerov týchto podujatí. Po minulé roky sa zapojilo do tejto akcie aj naše mesto Nová Baňa. Tento rok však nebude patriť do zoznamu oficiálnych organizátorov.

ETND v Novej Bani

Rodiny tvoria základnú bunku spoločnosti a naše deti sú neoddeliteľnou súčasťou a budúcnosťou, o ktorú sa treba patrične starať a investovať do nej. Deň rodiny padol na termín 15. mája a v okolí sa tento týždeň i víkend chystá viacero skvelých akcií, napr.v Banskej Bystrici je 18. mája v sobotu nachystaných veľa detských atrakcií a súťaží a v Nitre 19. mája bude taktiež rodinný pogram. Celkové podujatia na tento mesiac a aj akcie k príležitosti Dňa detí nájdete na stránke: denrodiny.sk.

Odborníci tvrdia,  že máme tráviť so svojimi deťmi dostatok času a hlavne mať s deťmi kvalitný čas. Ako sa dá v našom meste stráviť čas s deťmi? Prinášame vám pár tipov, či možností, kam, kde a ako sa dá v Novej Bani zabaviť s deťmi. V tomto jarnom období, kedy ubudol sneh z okolia treba určite využiť viaceré vonkajšie aktivity. Máme viacero detských ihrísk na sídliskách ako je napr. Štúrova ulica, Školská, Pod sekvojou, vedľa dolného kostolíka… Tieto ihriská sú oplotené, takže maminky nemusia striehnuť, či dieťa nevybehne na cestu. Na ihriskách nájdete lavičky pre mamičky, pre deti zase rôzne hracie kútiky- pieskovisko, hojdačky, hojdiacie koníky a autíčka, šmýkalky a podobne. Dobré miesto na oddych je aj mestský park pred radnicou nazývaný aj ako radničný park. Okrem toho, že sa deti vybehajú medzi pár stromami a urobia koliečka okolo fontánky, mamičky a oteckovia si môžu dať dobrú kávičku v blízkej kaviarni Park café a detičky si môžu zamaškrtiť na skvelých koláčikoch ako od babičky.

Detské ihrsko v Novej Bani
Radnica a radničný park

V Novej Bani sa nachádza aj materské centrum Gašparko, ktoré má okrem vonkajšieho ihriska aj vnútorné priestory, kde sa deti môžu dosýtosti vyblázniť. Momentálne v materskom centre prebiehajú aktivity ako dielničky či malý vedátor, pre širokú verejnosť je však naďalej otvorené v určitých  otváracích hodinách, ktoré si môžete overiť aj na fb stránke.

Pre maminky, ktoré hľadajú aj skvelé možnosti kreativity a chcú svojim deťom rozvíjať ich talenty, tak dávame do pozornosti Škôlku pod lesom, kde sa každotýždenne konajú aktivity- Montessori dielničky – vnímavé a múdre hranie založené na rôznych hravých aktivitách s jednoduchými pomôckami. Plus sa pravidelne konáva Slávikova hudobná škola- kde si deti zase hravou formou zaspievajú, naučia vnímať tóny a hudobne sa naladia i rozvinú pod odborným vedením lektorky.

Škôlka pod lesom - Nová Baňa
Škôlka pod lesom

V centre mesta nájdete aj krásnu historickú radnicu, v ktorej sídli mestské múzeum a v nej nájdete rôzne prehliadky, napr. pre deti bola výstava macíkov z celého sveta, momentálne tam nájdete motocykle pre nie jedného moto-nadšenca. Určite by sa nemalo zabudnúť aj na naše známe a veľmi aktívne Centrum voľného času, ktoré sa venuje nielen starším deťom, ktoré chodia do školy, ale viacero akcií sa koná aj pre predškolákov ako bol napríklad nedávno konaný karneval, či rôzne súťaže, divadielka, atrakcie a skvelé nápadité udalosti, ktoré CVČ dáva do pozornosti už vopred, za čo im patrí veľká pochvala, a program si môžete už  na celý mesiac pozrieť na plagátoch v informačnej tabuli pred budovou CVČ alebo na ich stránke či facebooku. Najbližšie sa chystajú honosné oslavy 60.výročia CVČ s názvom Cirkus centrum, kde je celé mesto vítané.

Budova CVČ (centrum voľného času)
Pozvánka na oslavu narodenín CVČ

Okrem iného treba sledovať stránku mesta i informačné tabule, pretože veľa atrakcií a udalosti sa konávajú aj v kine, či v Základnej umeleckej škole, kde môžete zavítať s detičkami na rôzne koncoročné predstavenia či prehliadky spevu a hry na rôzne hudobné nástroje. V Novej Bani v časti Tajch sa nachádza rekreačný areál, krásna cestička pre malých cyklistov či korčuliarov okolo nádherného prostredia vody a amfiteáter, ktorý sa využíva najmä v letných dňoch a konávajú sa tam aj detské kiná a rôzne baby-friendly akcie. V týchto miestach sa nachádza Banský dvor, kde si dobré niečo zahryznete, vypijete, deti sa vyskákajú na trampolíne a vy si môžete vypočuť živú hudbu.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt tajch nova bana
Banský dvor na Tajchu

Zároveň chcem upozorniť na novo-otvorené Montessori centrum, ktoré nájdete na facebooku pod menom Planéta mama. Toto krásne a útulné centrum nájdete v budove SOŠ – bočná brána, trieda na prízemí. Oceňujem skvelý nápad tejto kreatívnej maminy, nerobiť len párkrát za rok montessori dielničky či iné mini aktivíty, ale vytvoriť tak celkovo centrum, kde sa konajú pravidelné kurzy pre deti rôzneho veku a prípravné stretnutia aj pre rodičov, aby vedeli, čo ich deti skvelé čaká. Určite sa prídite inšpirovať ako sa dá s dieťaťom múdro hrať a rozvíjať základné zručnosti, ktoré sa mu zídu aj v staršom veku. Veď sama autorka tohto montessori štýlu vraví, že to najdôležitejšie sa deje do 3 rokov…Preto oceňujem tento skvelý nápad, ktorý napomôže mamičkám pochopiť, čo je v tomto veku dôležité a získať tak inšpirácie rôzneho druhu, prostredníctvom vnímavých hier a aktivít s deťmi.

Montessori centrum v Novej Bani (Planéta mama fb)

V meste chýbajú originál zamerané na deti – baby-friendly podniky, ale pár obchodíkov v centre, má aspoň mini kútik, kde kým mamička nakúpi si dieťa môže pokresliť alebo pohrať (napr. second hand, cukráreň Alžbetka, lekáreň) , taktiež tu nájdete materský obchodík M&T textil, ktorý je priamo zameraný na detské veci, či  internetový obchodík Blízkomamy na Májovej ulici, ktorý sa venuje psychologickým poradenstvám, poradenstvám dojčenia a nosenia, kde nájdete okrem týchto služieb aj kopec ergonomických nosičov, šatiek, mamičkovský ruksakov a kabeliek, kojo štýlového oblečenia, oblečenie pre tehotné a doplnky pre mamičky i detičky ako sú detské teplomery, esenciálne silice, bylinky, odsávačky hlienov i odsávačky na mlieko.

Nezabúdajme, že Nová Baňa oplýva krásnymi horami a turistickými chodníčkami. Za super malé mini túry, ktoré zvládnu deti určite odporúčame cestu do Kohútova, vyberte sa na Starohutský vodopád, po stopách baníkov baníckym náučným chodníkom, ktorý sa slávnostne v apríli otvoril, Zvonička, kde si s deťmi môžete opiecť alebo prechádzka na železničnú stanicu promenádami cez Gupňu, nádherný Tajch, či rôzne iné krásne miesta, kde sa s deťmi oplatí poprechádzať. Pre tých zdatnejších odporúčame troška náročnejšiu túru s deťmi vyhliadku Háj s naozaj prekrásnym výhľadom.

Zvonička

V Novej Bani máme až dva kostolíky, ktoré taktiež môžete s deťmi navštíviť. Okrem toho, že sú to historické skvosty, v piatky večer bývajú omše pre deti, kde deti za úlohu maľujú, dostávajú sladké odmeny a môžu si vypočuť krásne poučné príbehy.

A ak by sa niekomu ešte málilo, tak za zmienku stojí v okolí materské centrum Úlik v Žiari nad Hronom, konájú sa tam rôzne odborné workshopy, semináre, cvičenia pre detičky i mamičky a program je vždy plne nabitý a veľmi pestrý pre všetky vekové kategórie, čiže aj náročnejšie maminky si určite niečo vyberú, čo prinesie veľký prínos pre ich deti aj pre ne samé. A ak niekto túži po kávičke či super koktailoch a smoothie, tie si môžete v pokoji vypiť v novom Stefani detskom kútiku v Žarnovici a detičky sa prehrajú v bohato vybavenom detskom kútiku. V tomto kútiku sa budú konať aj interaktívne aktivity pre deti pod názvom Rozprávkové učenie, kde deti zažijú bábkové divadlo, naučia sa pesničky, zatancujú si a tak hravou formou sa veľa naučia. V susednej dedinke- Brehy nájdete Šport Bar Brehy, ktorý sa nachádza hneď pri futbalovom ihrisku a tu nájdete aj krásny komplex vonkajších atrakcií pre deti, plus sa môžete osviežiť chladeným nápojom.

Fotka Detský kútik Stefani.
Detský kútik Stefani v Žarnovici

Keď neviete kam sa majú vaše topánočky zatúlať, odporúčame mať poruke publikáciu- Hugo a Grétka v Novej Bani, kde interaktívnou formou majú možnosť deti spoznať krásne miesta v Novej Bani a zároveň v centre mesta nájdete informačné centrum, kde sú milé, usmievavé a nápomocné pani, ktoré vám poradia kam v meste či v okolí.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt hugo a gretka
Kniha Hugo a Grétka v Novej Bani na potulkách

Možno sme na nejaké tipy či miesta pozabudli, ale preto je tu pre vás možnosť osobnej skúsenosti, preto príďte a nahliadnite do rôznych kútov mesta i okolia. Zoberte sa celá rodinka na potulky mestom. Využite tieto skvelé možnosti, ktoré v našom meste i v okolí máme a strávte kvalitný a účelný čas so svojou rodinou.

autorka článku Zumbucca Tai

Mgr.Jana Škvarková