ÍSŤ DO KINA AJ S MALÝM DIEŤAŤOM?

Možno viacerým mamičkám sa naskytla už táto otázka, či ísť s malým dieťaťom do kina a aký film alebo rozprávku zvoliť? Vydrží vôbec  tú hodinku obsedieť, a či to nie je škodlivé pre jeho očká, či mu nebude vadiť väčší hluk? Najlepšia odpoveď na to je vlastná skúsenosť. Kým nevyskúšate, dovtedy neprídete nikdy na 100% odpoveď, ani zo žiadnej teórie, ani knihy. Pretože každé dieťa je individuálne a každé dieťa má iné prahy citlivosti na rôzne podnety z okolia.

Rodičia s deťmi v kine
Rodičia s deťmi v kine

Môj 2-ročný syn je celkom akčný a motoricky zdatný. Preto som sa ja osobne tejto skúsenosti obávala a vyhýbala sa tak aktivitám, kde by mal obsedieť bez pohybu. Avšak dnešná kinematografia je už nastavená tak pútavo pre deti, že aj môj pohybovo aktívny syn dokáže doslova nedýchať pri rozprávkach. Takže zaujať určite vedia, ale treba si dávať pozor na to, čo v daných rozprávkach ukazujú a prezentujú. Výber rozprávky si preto vhodne včas prelúsknite, či vyhovuje vašim požiadavkám, veku vášho bábätka, či ho to zaujme podľa vás. Môžete mu skúsiť pustiť trailer a pozorovať jeho reakcie, či je nadšené a pozorné pri sledovaní, alebo rýchlo prejde k inej činnosti bez toho, aby dopozeral danú ukážku. Veľa animovaných filmov je teraz prezentovaných, že sú to rozprávky pre deti, ale netreba zabúdať na marketing kinematografie, pretože viaceré z nich sú skôr vhodné pre dospelých ako pre deti. Takže pravidlo, že všetko čo je animované nie je aj vhodné pre deti.

Ja som sa rozhodla s mojím synom a manželom navštíviť kino s rozprávkou Spievankovo a Kráľovná Harmónia. Môj syn Spievankovo registroval už predtým a videla som dobrú odozvu z jeho strany. Spieval si, točil sa, tancoval a s otvorenými ústami zaujato sledoval aj hodinové dvd so Spievankovom. Preto keď prišla do kina táto novinka, bola som rozhodnutá skúsiť to s ním aj v reálnom kine absolvovať. Najprv som mu pravdaže pustila trailer, ako bude reagovať a bol z neho nadšený. Pre predstavenie sme si vybrali čas, počas ktorého vieme, že náš syn nespí, nebýva nervózny, je dostatočne čulý a je to čas, ktorý je ešte preňho dobre produktívny. O 17. hodine sme teda navštívili kino v Nitre. Vybrali sme tretí rad zpredu. Najprv mi to prišlo veľmi blízko, ale nakoniec po začiatku predstavenia som uznala, že je to v pohode. Všetky sedadlá sú prispôsobené tak, že aj v prvom rade by malo byť pre diváka sledovanie komfortné, čiže sa netreba báť aj bližších radov. Určite sme volili krajné sedadlá, v prípade potrebného rýchleho úniku, aby sme nemuseli prechádzať cez všetkých ľudí von. Zaujať môžete aj takým popcornom, ktoré dieťa po jednom krásne zobká a teší sa z toho. Na moje počudovanie bol oveľa menej slaný ako taký popcorn z Lidla. No a po prečkaní začiatočných reklám, ktorých je neúrekom, sa konečne deti dočkali aj spomínaného filmu. Tento film odporúčam všetkým detičkám, ktoré majú radi muziku, tancovanie, spievanie, ale aj dospelým, ktorý su hudobníci, alebo im dobrá hudba lahodí. Ja som si to predstavenie naplno užila a bol to krásny zážitok. Naše dieťa ani ,,nedýchalo“ a krásne si vychutnalo celý film.

Napriek všetkému spomenutému treba vždy zvážiť, či je na to moja dcéra a syn pripravený, zobrať do úvahy povahu dieťaťa, jeho vek a osobitosť, pretože predsa vyššia hlasitosť, svietivosť a veľkosť obrazovky je niekedy pre menšie deti viac úľaková ako prívetivá. Ak sa však obávate vyskúšať to, tak si môžete spraviť kino doma s domácim popcornom a vlastným dvd, kde môžete korigovať hlasitosť, stopnúť prehrávanie kedykoľvek potrebujete a užiť si tak spoločný filmový zážitok aj v pohodlí domova.