Ako si užiť dovolenku aj s deťmi?

Ani sme sa nenazdali a je tu už čas leta, kedy každý z nás túži po oddychu, výletoch, zážiku a hlavne nerušenom pokoji v prírode, či niekde pri vode. Dovolenková sezóna onedlho začne v plnom prúde a vy rozmýšľate, kde sa najlepšie vybrať so svojimi deťmi na dovolenku? V tomto článku vám ponúknem pár inšpirácií a rád ako si oddýchnuť na dovolenke aj s tými najmenšími drobcami a zároveň vidieť a zažiť čo najviac.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt summer holiday with babies

ilustrčný obrázok z internetu

V prvom rade si treba dobre zvoliť miesto, či destináciu kam s deťmi. Dovolenku treba vyberať podľa veku svojich detí, aby mali možnosť aj oni sa vylietať, či vybehať a vyšantiť a popritom my rodičia si pokojne oddýchnuť. Z mojej skúsenosti sa mi osvedčili dovolenky spojené s campingom, kde deti môžu priamo v srdci prírody skúmať každý konár, každý stromček a ešte keď je k tomu nejaké prírodné jazierko, tak sa kúpať od rána až do večera. Na Slovensku je veľa dobrých campingov, kde môže človek aj s celou rodinou stráviť spoločné chvíle, napríklad v okolí Slovenského raja nájdete kopec takýchto campingov, potom v oblasti Liptovskej Mary či Račkovej doliny. Nemusíte vyberať dovolenku niekde ďaleko, ak si s deťmi ešte netrúfnete na ďaleký výlet, dá sa vybrať aj niekde bližšie, kde viete, že je možné stanovať, alebo si rozložiť deku so slnečníkom a môžete hneď dovolenkovať s pocitom, že keby niečo, vždy sa môžem vrátiť domov. Deti okrem vody a pláže fascinujú aj krásy nášho Slovenska a neskutočne veľa kopcov, veď ich máme na Slovensku neúrekom, a to treba využiť. Taktiež odporúčam výlety na bicykli po cyklotrasách, ktoré zvládne aj začiatočník, je to super možnosť ako dobre uspať tie najmenšie deti, ako vyčerpať energiu tým starším deťom a ako si oddýchnuť a zároveň zašportovať pre rodičov. Je to nerušený čas, kedy dieťa zaujme okolie prírody, rodič spáli nabraté tuky od Vianoc a poteší sa, keď zbadá deti spať napr. v takom cyklovozíku, kde sa môžu zmestiť aj dve deti, ale aj tie najmenšie – pár mesačné. Existuje už teraz vychytávka miminkovník, ktorý ak dáte do cyklovozíka, tak zabezpečíte bezpečnosť aj toho najmenšieho drobca a vy si môžete užit desiatky kilometrov a výletov.

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt camping with babiesilustračný obrázok, zdroj: internet

V neposlednom rade určite veľa z vás chce využiť tento krásny letný čas na turistiku a na spoznávanie Tatier či iných hôr. Alebo si obzrieť krásny zámok, hrad, pevnosť a vyšľapať aj väčší kopec. Čo je v takomto prípade najlepšie pre rodičov? Určite ergonomický nosič na nosenie detí, ktorý zabezpečí pohodlie dieťaťa a pomôže vám tak odniesť dieťa nielen v lese, ale aj na malej prechádzke, či po schodoch. Ergonomické nosiče poznáme buď šatkové alebo látkové. Cena takého kvalitného nosiča sa pohybuje okolo 100-140 eur, závisí od značky a prevedenia. Odporúčam v týchto horúčavách voliť skôr šatkový nosič ako látkový, je prievzdušnejší, lepšie saje pot a menej zapácha po prepotení, je o čosi pružnejší a nosnejší v niektorých prípadoch. Turistické nosiče, ktoré máte s kovovou konštrukciou nie sú praktické na výlety, pretože je to zbytočná váha navyše, keďže tam máte kovové trubky alebo hliníkové a zároveň nie sú vhodné pre všetky vekové kategórie detí, napr. deti, ktoré ešte nevedia samé sedieť by sa nemali nosiť v takomto type nosiča, ktorý je v polohe sedadla. Takéto nosiče sú veľakrát predraženejšie ako tie ergonomické a pritom sú veľmi nadrozmerné, čo tiež sťažuje pohyb po prírode či na prehliadke po hrade. Pre novorodeniatka je najlepšou voľbou šatka, ktorá sa dá ľahko a rýchlo naviazať, môžete mať tak bábätko blízko seba a nosiť sa kdekoľvek a popritom môže bábätko spať, kŕmiť sa, či pozorovať okolitý svet. Väčšina nosičov i šatiek je robená tak, aby odniesla aj väčšie deti, čiže môžete nosiť tie najmenšie ratolesti, ale aj tých väčších 3-5 ročných, ktorých by boleli nožičky a nevládali by náročnejší výstup sami. Avšak na trhu je veľa rôznych nosičov a šatiek, ktoré nemusia byť vhodné na nosenie detí, preto je najlepšie sa poradiť pre výber šatky i nosiča priamo u poradkyni nosenia detí, ktorú máte najbližšie v okolí, a ktorá vám môže pomôcť aj s vysvetlením viazania šatky, či ponastavovania nosiča. Pre tých, ktorí nechcú investovať veľa peňazí do kvalitného nosiča, keď ho využijú len raz alebo dvakrát, tak dnes už máte možnosť požičať si nosič z požičovne na takú dobu, akú potrebujete a potom môžete nosič znova vrátiť.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt babycarring in nature

ilustračný obrázok, zdroj: internet

Určite sa neobmedzujte v dovolenkovaní a treba využiť tento krásny čas na rôzne výlety, ktoré vás lákajú. K tomu vám pomôžu už vyššie spomenuté vychytávky – ergonomické nosiče, šatky, cyklovozík, sedačka na bicykel. Pre tých, ktorých láka sedavejší typ dovolenky je tu stále dobre známa autosedačka, s ktorou môžete precestovať aj celý svet či jednoduché lehátko, deku alebo sieť, ktoré si rozložíte na pláži a užijete si tak dovolenku ušitú na mieru pre vás. Dovolenkujte, oddychujte a užívajte si aj s deťmi. Dá sa to a je to úžasné, ak nájdete spoločný kompromis aj s vašimi ratolesťami a oddýchnete si všetci členovia rodiny. Hor sa do výletovania!

This Post Has One Comment

  1. Marcela

    Prvu dovolenku sme mali v Tatrach a velmi som lutovala, ze sme nemali nosic, ktory by nam vylety ulahcil. Dnes by som tuto moznost urcite vyuzila.

Comments are closed.