Ako dopadol medzinárodný týždeň nosenia detí v Novej Bani?

Určite registrujete vo svojom okolí, že tento týždeň 2.-8. októbra sa nesie v znamení medzinárodnej akcie pod skratkou MTND – Medzinárodný týždeň nosenia detí. Táto akcia sa koná na Slovensku už piatykrát a je doň zapojených viac ako 40 miest na Slovensku. Tento rok sme sa rozhodli túto akciu podporiť a usporiadať aj v Novej Bani. A určite ste zvedaví ako dopadla udalosť spájajúca nosiacich oteckov a mamičky, či priaznivcov nosenia detí. Napriek tomu, že to bol prvý ročník v tomto nie veľkom meste, účasť bola celkom slušná. Vyše 20 účastníkov sa počas celého týždna prestriedali na rôznych workshopoch, či prednáškach. Prvý deň sme odštartovali MTND pochodom cez mesto. Príjemné počasie a slniečko nám spríjemňovalo prechádzku s nosiacimi sa našimi ratolesťami. Pochod sme zavŕšili štedrým pohostením v materskom centre Gašparko. Deti sa mohli vyhrať, vyšantiť, a my rodičia sme si mohli pozdieľať naše nosiace skúsenosti.

Medzinárodný týždeň nosenia detí v Novej Bani
Medzinárodný týždeň nosenia detí v Novej Bani

Ďalší deň sa niesol v znamení vzťahovej výchovy, o ktorej nám niečo viac povedala pani Simona Predáčová, skúsená žena, poradkyňa dojčenia, ktorá zanechala príjemný dojem na viacerých účastníkoch. Vychádzal z nej pokoj a zrelosť skúseností, čo prinášalo upokojenie aj nám poslucháčom. Viacerí si zodpovedali rôzne výchovné otázky, či neistoty, ktoré vo svojej výchove mali. Pani Predáčová vždy promptne odpovedala a so svojím príjemným vystupovaním aj odborne poradila.

Streda sa vyznačovala výnimočnou návštevou autorky certifikovaných nosičov Zumbucca, s pani Zuzanou Bakičovou. Dozvedeli sme sa viac o ich začiatkoch a vynoveniach, ktorými si za niekoľko rokov prešli. Ich diela nám priniesli aj na ukážku, pričom bola možnosť aj zakúpenia niektorých kúskov. Tieto nosiče sme nazvali umeleckými dielami, nielen nosičmi, pretože každý bol svojím štýlom a prevedením kreatívny a nádherný. Keďže ani jeden sa nepodobal na seba, tieto nosiče by sme mohli nazvať individuálnymi šperkami nosiacej mamičky či otecka. Niektoré mamičky si uchmatli svoj nový nosič Zumbucca a veríme, že im bude čo najdlhšie slúžiť.

Zumbucca v Novej Bani
Zumbucca v Novej Bani

Tak a nadišiel ten deň, ktorým sme odfinišovali tento úžasný, inšpiratívny a interaktívny týždeň. Posledná prednáška vo štvrtok sa dotýkala výhod nosenia, búraním mýtov o nosení a pomoci výberu šatky, či nosiča. Zároveň si mohli mamičky pozrieť rôzne druhy značiek nosičov, ako napr. Ergobaby, Rischino, Zumbucca, Moyo, Lenka Nosič, Kibi či Manducca, ale aj o rôzne druhy šatiek nebola núdza. Maminky si mohli tieto nádherné kúsky nielen pozrieť, ale aj odskúšať na sebe so svojimi ratolesťami. Ja ako poradkyňa nosenia a psychologička som mala tú česť v rámci tohto workshopu pomôcť i poradiť rôzne vychytávky v nosení a napomôcť tak niektorým mamičkám ku komfortnejšiemu nastaveniu svojho nosiaceho nástroja. Na úplný záver sa losovala súťaž, do ktorej sa bola možnosť zapojiť počas celého týždňa. Výhercovia získali praktické i estetické ceny od našich sponzorov, ktorých bolo neúrekom, a ktorým sa touto cestou chceme taktiež poďakovať. Túto akciu berieme za veľmi vydarenú a veríme, že viacerým bola prínosom, a že to nie je poslednýkrát, čo sa niečo také na Bani udialo. Veľká vďaka príde organizátorom, hosťom, materskému centru Gašparko za uchýlenie a príjemné prostredie, ktoré vytvorilo, a v neposlednom rade všetkým zúčastneným. Veľa zdaru si prajeme do ďalších podobných udalostí.

Pochod v rámci MTND v Novej Bani
Pochod v rámci MTND v Novej Bani